Meetings

Committee on Economic, Capital and Technology Development

Tue 12/03/2019
1:00 p.m.
Room 201-A -- City Hall --Chicago, Illinois

View on the Chicago City Clerk website


Participants

Committee on Economic, Capital and Technology Development

Agenda

  1. Attendance
  2. Appointment of Claudia P. Rodriguez as member of Special Service Area No. 25, Little Village Commission
  3. Reappointment of Sheldon K. Rice as member of Special Service Area No. 3, Southwest Business Growth Area Commission
  4. Reappointment of David R. Supanich as member of Special Service Area No. 3, Southwest Business Growth Area Commission
  5. Appointment of Nicholas G. Kriarakis as member of Special Service Area No. 16, Greektown/Halsted Commission
  6. Reappointment of Frank J. Caputo as member of Special Service Area No. 16, Greektown/Halsted Commission
  7. Reappointment of Anastasia Makridakis as member of Special Service Area No. 16, Greektown/Halsted Commission
  8. Appointment of Pasquale Roberto as member of Special Service Area No. 44, 103rd Street Beverly Commission
  9. Appointment of Eric A. Finnegan as member of Special Service Area No. 1, State Street Commission
  10. Appointment of Mark C. Anderson as member of Special Service Area No. 1, State Street Commission
  11. Reappointment of Dean E. Lane as member of Special Service Area No. 1, State Street Commission
  12. Support of Class 6(b) designation for property at 2847 W 47th Place
  13. Reappointment of Alicia T. Garcia-Abner as member of Special Service Area No. 42, 71st/Stony Commission
  14. Support of Class 6(b) designation for property at 9206 S Sangamon St, 9220 S Sangamon St, 9300 S Sangamon St, 1000 W 94th St and 901 W 91st St
  15. Support of Class 6(b) designation for property at 4300 S Morgan St
  16. Tax levy, budget and service provider agreement for Special Service Area No. 28-2014, Six Corners
  17. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 3, 63rd St (Year 2020)
  18. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 59, 59th Street (Year 2020)
  19. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 16, Greektown (Year 2020)
  20. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 23, Clark St./Lincoln Park (Year 2020)
  21. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 27, Lakeview West (Year 2020)
  22. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 32, Auburn Gresham/79th St (Year 2020)
  23. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 61, Hyde Park (Year 2020)
  24. Reappointment of Judy Erwin as member of Special Service Area No. 48, Old Town Commission
  25. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 69, 95th/Ashland (Year 2020)
  26. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 8, Lakeview East (Year 2020)
  27. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 17, Central Lakeview (Year 2020)
  28. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 47, Cottage Grove/47th Street (Year 2020)
  29. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 48, Old Town (Year 2020)
  30. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 52, 51st Street (Year 2020)
  31. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 56, Bronzeville (Year 2020)
  32. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 62, Sauganash (Year 2020)
  33. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 63, West Humboldt Park (Year 2020)
  34. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 72, The Village: Austin Chicago Ave Cultural Corridor (Year 2020)
  35. Reappointment of Caroline O. Shoenberger as member of Special Service Area No. 48, Old Town Commission
  36. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 73, Chinatown (Year 2020)
  37. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 42, 71st /Stony Island (Year 2020)
  38. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 45, 103rd Halsted (Year 2020)
  39. Enlargement of boundaries, imposition of tax levy, approval of budget, extension of tax levy period and execution of service provider agreement for Special Service Area No. 50, Calumet Heights/Avalon (Year 2020)
  40. Enlargement of boundaries, imposition of tax levy, approval of budget, extension of tax levy period and execution of service provider agreement for Special Service Area No. 51, Chatham/Cottage Grove (Year 2020)
  41. Reappointment of Jim Janas as member of Special Service Area No. 59, 59th Street Commission
  42. Reappointment of David J. Maletin as member of Special Service Area No. 60, Albany Park Commission
  43. Reappointment of Susana D. DeSantiago as member of Special Service Area No, 3, Southwest Business Growth Area Commission
  44. Reappointment of Ruby A. Gonzalez as member of Special Service Area No. 3, Southwest Business Growth Area Commission
  45. Reappointment of William W. Jackson as member of Special Service Area No. 3, Southwest Business Growth Area Commission

Attachments

Agenda
Notice
Summary