Meetings

Committee on Economic, Capital and Technology Development

Thu 10/10/2019
11:30 a.m.
Room 201A , City Hall

View on the Chicago City Clerk website


Participants

Committee on Economic, Capital and Technology Development

Agenda

  1. Attendance
  2. Approval of Rule 45 Report for September
  3. Reappointment of Ayesha A. Karim as member of Special Service Area No. 42, 71st/Stony Commission
  4. Reappointment of Gregory B. Smith as member of Special Service Area No. 42, 71st/Stony Commission
  5. Appointment of Mohammed Junaid Butt as member of Special Service Area No. 43, Devon Avenue Commission
  6. Appointment of Dallas F. Gordon, Jr. as member of Special Service Area No. 45, 103rd Halsted Commission
  7. Appointment of Sara J. Blackstone Lukens as member of Special Service Area No. 54, Sheridan Road Commission
  8. Reappointment of Keith R. Brandenburger as member of Special Service Area No. 55, 111th/Kedzie Commission
  9. Reappointment of Antonella Frangella-Quinn as member of Special Service Area No. 55, 111th/Kedzie Commission
  10. Support of Class 6(b) tax incentive for property at 4207 W Ogden Ave
  11. Support of Class 6(b) tax incentive for property at O'Hare Cargo Center, Building 837, Chicago O'Hare International Airport
  12. Tax levy, budget and service provider agreement for Special Service Area No. 1-2015, State Street
  13. Appointment of Maurice D. Cox as member of Community Development Commission
  14. Tax levy, budget and service provider agreement for Special Service Area No. 2, Belmont/Central
  15. Tax levy, budget, and service provider agreement for Special Service Area No. 7, Kedzie Industrial Tract
  16. Tax levy, budget, and service provider agreement for Special Service Area No. 10, Back of the Yards
  17. Tax levy, budget and service provider agreement for Special Service Area No. 13, Stockyards
  18. Tax levy, budget and service provider agreement for Special Service Area No. 20, South Western
  19. Scope of services, budget and management agreement for Special Service Area No. 22, Andersonville Street
  20. Tax levy, budget and service provider agreement for Special Service Area No. 31, Greater Ravenswood
  21. Tax levy, budget and service provider agreement for Special Service Area No. 39, Brighton Park-Archer Heights
  22. Tax levy, budget and service provider agreement for Special Service Area No. 44, 103rd Street/Beverly
  23. Tax levy, budget and service provider agreement for Special Service Area No. 64, Walden Parkway
  24. Appointment of Kristin A. Duncan as member of Special Service Area No. 1-2015, State Street Commission
  25. Appointment of Frank Uhler as member of Special Service Area No. 22, Andersonville Commission
  26. Reappointment of Marcy S. Huttas as member of Special Service Area No. 33, Wicker Park and Bucktown Commission
  27. Reappointment of David J. Ginople as member of Special Service Area No. 33, Wicker Park and Bucktown Commission
  28. Appointment of Elizabeth L. Peterson as member of Special Service Area No. 34, Uptown Commission
  29. Reappointment of Suellen G. Hurt as member of Special Service Area No. 42, 71st/Stony Commission
  30. Reappointment of Judy Minor-Jackson as member of Special Service Area No. 42, 71st/Stony Commission

Attachments

Revised Agenda
Second Corrected Notice
Summary