Meetings

Committee on Finance

Recessed to reconvene on January 15, 2014

Mon 1/13/2014
10:00 a.m.
Council Chambers , City Hall

View on the Chicago City Clerk website


Participants

Committee on Finance

Agenda

  1. Attendance
  2. Support of Class 6(b) tax incentive for property at 4100 W 40th St
  3. Appointment of James A. McHale as member of Special Service Area No. 24, Clark Street Commission
  4. Appointment of Alan J. Goldberg, Christopher M. Johnson, Dorothy L. Milne and Kevin M. Owings as members of Special Service Area No. 24, Clark Street Commission
  5. Appointment of Teresa R. Colon as member of Special Service Area No. 32, Auburn Gresham Commission
  6. Reappointment of Kathryn V. Welch as member of Special Service Area No. 32, Auburn Gresham Commission
  7. Reappointment of Sally R. Wells as member of Special Service Area No. 32, Auburn Gresham Commission
  8. Reappointment of Jerome P. Jakubco and Thomas M. Fencl as members of Special Service Area No. 38, Northcenter Commission
  9. Appointment of John M. Tunnell as member of Special Service Area No. 60, Albany Park Commission
  10. Appointment of Angela M. Bowman, Louis Eliopoulos, Frank J. Kern and Mirjavad Naghavi as members of Special Service Area No. 60, Albany Park Commission
  11. Appointment of James M. Hanson, Michael M. McGarry and Mary J. Rogel as members of Special Service Area No. 61, Hyde Park Commission
  12. Appointment of Anthony D. Fox, Gregory B. Guttman, James M. Hennessy, Allison C. Hartman, George W. Rumsey and Donna L. Trainor as members of Special Service Area No. 61, Hyde Park Commission
  13. Amendment of Municipal Code Title 7 by adding new Chapter 7-31 regulating use of certain expanded polystyrene food service products and disposable food service ware
  14. Appointment of Alfred M. Klairmont and Robert J. Smith III as members of Special Service Area No. 62, Sauganash Commission
  15. Call for Corporation Counsel to take legal action against operators of dangerous and defective DOT-111 tank cars, and formally petition U.S. Department of Transportation's Pipelines and Hazardous Materials Safety Administration to promulgate rules that will mandate retrofit of existing DOT-111 tank cars
  16. Appointment of Dorothy Hudson as member of Special Service Area No. 5, Commercial Avenue Commission
  17. Appointment of George C. Herzog as member of Special Service Area No. 20, Western Avenue Commission
  18. Appointment of Julie A. Mayer as member of Special Service Area No. 20, Western Avenue Commission
  19. Reappointment of Thomas W. Gibbons and Margaret A. O'Connell as members of Special Service Area No. 20, Western Avenue Commission
  20. Appointment of Joanna Miner Thomas as member of Special Service Area No. 22, Andersonville Commission
  21. Appointment of Panagiotis K. Valavanis as member of Special Service Area No. 22, Andersonville Commission

Attachments

Agenda
Notice
Summary