Meetings

Committee on Finance

Recessed to reconvene on April 18, 2012 at 9:10 A.M.

Mon 4/16/2012
10:00 a.m.
Council Chambers , City Hall

View on the Chicago City Clerk website


Participants

Committee on Finance

Agenda

  1. Attendance
  2. Appointment of Maryanna Bochenek as member of Special Service Area No. 7, Kedzie Industrial Tract Commission
  3. Amendment of Municipal Code Chapters 4-280 and 4-284 concerning cable communications and ethics
  4. Funding for various small business improvement funds and associated amendment to programs rules
  5. Amendment of administrative services agreement with SomerCor 504, Inc. for provision of additional funding for small business improvement funds
  6. Settlement agreement regarding case of Jose Lopez v. City of Chicago; Chicago Police Officers Robert Gliwa, Star No. 20526, James R. Sanchez, Star No. 20336; Adrian Garcia, Star No. 20517; Michael Pietryla, Star No. 21209; and T. Flaherty, Star No. 20942, cited as 08 L 7549
  7. Settlement agreement regarding case of Lanell Craft, Curtis Flowers, Joe Gant, Sharon Wilkings, individually and on behalf of Rashi Gant, Marcus Jordan, David Steward, Laryy Wilkins, Mary Wilkins, Sharon Gant, Joseph Wilkins and Corretta Williams, as guardian of Lauryn Terry Cole Williams, a minor and daughter of Henry-Ella Williams, deceased v. Corey Flagg, Eural Black, Darek Haynes, Broderick Jones, Sergeant Robert O'Neil, Officer William Mullen, Officer Shannon, Officer Hein, Officer Waszak, Officer Wojtan, Officer Sanello and City of Chicago, cited as 06 C 1451
  8. Tag day permit(s) for Blue Cap Foundation, Inc.; Leukemia & Lymphoma Society, The; Indiana University Dance Marathon; and Autism Speaks
  9. Appointment of Mark H. Knight as member of Special Service Area No. 17, Central Lakeview Commission
  10. Reappointment of Marshall A. Hornick, Timothy S. Klump and Robert V. Ordinario as members of Special Service Area No. 18, North Halsted Commission
  11. Reappointment of Barbara J. Boba as member of Special Service Area No. 22, Andersonville Commission
  12. Reappointment of Tadashi Tanaka as member of Special Service Area No. 22, Andersonville Commission
  13. Reappointment of Michael Moreno as member of Special Service Area No. 25, Little Village Commission
  14. Appointment of Vicky D. Hosey as member of Special Service Area No. 42, 71st/Stony Island Commission
  15. Establishment of Chicago Infrastructure Trust
  16. Renewal of franchise agreement with RCN Cable TV

Attachments

Agenda
Notice
Summary